Vypínání SD programů vrcholí

Informace pro majitele starších satelitních přijímačů.

Jak už to bývá, modernizace jde stále kupředu a tak se majitelé starších satelitních přijímačů budou muset se svými letitými společníky rozloučit a nahradit je novými. Je to způsobeno koncem vysílání většiny programů ve standardním (SD) rozlišení, případně přechodu ze staré kompresní normy MPEG 2 na novou MPEG 4. Tyto programy budou nadále šířeny již jen ve vysokém (HD) rozlišení a normě MPEG 4.

Nabízejí se zde dvě řešení.

1. varianta

Spolu se starým přijímačem opustit i starý televizor a pořídit televizor se satelitním tunerem a podporou HD. K televizoru dokoupit CI modul (dekodér) a doufat, že televizor bude s tímto modulem plně spolupracovat. Z praxe ale víme, že tato varianta není vhodná, jelikož zde není zaručeno, že k plné spolupráci dojde.

Softwarová podpora výrobců TV je nepružná, zdlouhavá a většinou pouze přímo z družice (tzv. OTA). Televizor se satelitním tunerem má většinou nepřehledné, složité a pro laika (někdy i pro člověka z oboru) nelogické vyhledávání a ladění programů. Rozhodnutí je samozřejmě na Vás, jen bych Vám raději doporučil druhou variantu.

2. varianta

Starý televizor vyhazovat nemusíte, můžete ho nechat dosloužit. Stačí k němu jen dokoupit nový satelitní přijímač, který podporuje HD. Kabely, které odpojíte ze starého přijímače, napojíte do nového a je hotovo. Vše jede dál.

Nové satelitní přijímače navíc disponují funkcí Fastscan, která slouží k jednoduchému a rychlému naladění přijímače a k udržování aktualizovaného seznamu programů v přijímači. Přijímač pomocí této funkce bude mít stále aktualizovaný seznam programů, i když dojde k jejich přeladění na straně operátora. Divák se tedy již nemusí starat o změny ve vysílání Skylinku, ty jsou automaticky aplikovány v přijímači.

Výhody a nevýhody

1.Varianta

+ nižší pořizovací náklady (CI modul 950,-)

– nejistá plná spolupráce s TV

– je třeba mít TV se satelitním tunerem (koupě nové TV)

– nepřehledné ladění

– mizivá podpora od výrobců TV

2. Varianta

+ výměna pouze jednoho komponentu

+ fastscan (stále aktuální seznam bez Vašeho zásahu)

+ další šikovné aplikace jako Timeshift, Youtube…

– „vyšší pořizovací cena “

Závěr:

Rozhodnutí je vždy jen na Vás, tak si z mého článku vezměte jen to co Vám dává smysl a rozhodněte se sami co je pro Vás nejlepší.

Přeji hezký den 🙂

Roman Slapnička